Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

TRKİYE OCUK NROLOJİSİ DERNEĞİ

Bu sitede yer alan tm bilgiler okuyucuya yararlı olabilmek amacıyla zenle hazırlanmıştır. Resimler, site iinde yer alan bilgiler ve bağlantılar nedeniyle hibir hukuki sorumluluk kabul edilmez. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız. Bu siteyi ziyaret etmekle bunları kabul etmiş sayılırsınız.

OCUK SAĞLIĞI ve HASTALIKLARI

Hazırlayanlar:

Dr.İnci Yıldırım, Hacettepe .Tıp Fakltesi ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı

Dr. Banu Anlar, Hacettepe . Tıp Fakltesi ocuk Nrolojisi Blm banlar@hacettepe.edu.tr

Dr. Ferhunde ktem, Hacettepe . Tıp Fakltesi ocuk Ruh Sağlığı Anabilim Dalı

ocuk Gelişim-Eğitimi Uz. Birgl Ural Bayoğlu, Hacettepe . İhsan Doğramacı ocuk Hastanesi

Dr.Gknur Haliloğlu, Hacettepe .Tıp Fakltesi ocuk Nrolojisi Blm

SAĞLAM OCUK MUAYENESİ

İlk 1 yaş 1-2 yaş 2-3 yaş 3-4 yaş 5-6 yaş Okul ağı: 6-8 yaş 8-12 yaş Ergenlik dnemi

Gelişim (http://www.cnd.org.tr/aileler/cocukgel.htm)

BESLENME

SAĞLIKLI OCUĞUN GELİŞİMİ

DİŞ SAĞLIĞI

AYAKLAR

GRME

UYKU

DİSİPLİN

OCUĞUNUZUN DAVRANIŞLARI

TELEVİZYON

KREŞ-YUVA

TUVALET

SIK KARŞILAŞILAN ENFEKSİYONLAR AŞILAR ATEŞ

KONAK PİŞİK GAZ SANCISI SNNET KABIZLIK İSHAL İDRAR KAIRMA

OKUL BAŞARISI DİKKAT EKSİKLİĞİ ĞRENME GLĞ

OTİZM KEKEMELİK

BAZI SORULAR

BEBEĞE KİM BAKMALI?

ocuklar kk boyuttaki erişkinler değil, vcutları ve beyinleri sratle gelişen varlıklardır.

Yenidoğan bir bebek yaklaşık 3 kiloluk sevimli, tamamen size bağımlı bir canlı iken yaşamın ilk yılının sonunda ağırlığı bunun katına ıkar, boyu ise %50 artar ve bu sre iinde konuşmaya başlar, isteklerini ve duygularını size anlatmayı ğrenir, hatta yrmeye başlar.

Daha sonraki yıllarda boy- kilo ve becerilerdeki artışlar bu kadar sratli olmasa da zihinsel, fiziksel ve duygusal gelişmesi ok hızlıdır.

ocuğunuzun bebeklikten ergenliğe kadar;

Dzenli olarak boy-kilo ve baş evresinin lldğne ,

Aşılarının tam yapıldığına,

Zihinsel işlevlerinin, konuşma ve hareketlerinin yaşına uygun gelişip gelişmediğinin ara sıra doktor tarafından kontrol edildiğine,

Bağımsız bir yaşam srebilecek şekilde yaşama hazırlandığına emin olunuz.

Bu konularda ocuk hekimleri en byk yardımcınız olacaktır.

Byme ve Gelişme terimi bebeklik ve ocukluk ağları boyunca oluşan fiziksel değişiklikleri ve ayrıca duygularda, kişilikte, davranışlarda, konuşma ve dşnme biimindeki değişiklikleri kapsar.

.

SAĞLAM OCUK MUAYENESİ

ocuğunuzu hasta olduğunda doktora gtrmenin dışında, belirli aralıklarla kontrol muayenelerine gtrmeniz nerilir. Bu gidişlerinizde ocuğunuz:

Muayene edilir,

Gereken aşıları yapılır,

Byme ve gelişmesi izlenir,

Sorunlar ciddi boyutlara ulaşmadan farkedilir,

Sağlık ve gvenlik konularında bilgilenmeniz sağlanır,

Beslenme ve spor konuları gzden geirilir,

Acil durumlar ve hastalıklar iin neler yapılacağı grşlr,

Okulda ğrenme ve arkadaşları ile ilgili sorunlardan szedilebilir.

Sağlam ocuk hangi sıklıkla kontrole gelmelidir?

ocuk doktorunuz size sağlam ocuk muayene izelgesi verecektir. Amerikan Pediatri Akademisi’nin nerisi şu şekildedir:

Yenidoğan: İlk 48-72 saatte

2 ya da 4 haftalık

2 aylık

4 aylık

6 aylık

9 aylık

12 aylık

15 aylık

18 aylık

3-21yaşlar arasında her yıl

DOĞUM – 12 AY

Yenidoğan Dnemi

Gelişim:

Yenidoğan dnemi ocuk gelişimi hakkında ayrıntılı bilgi iin, burayı tıklayarak 'ocuk Gelişimi' sayfamızı okuyabilirsiniz.

İLK MUAYENELERDE NEMLİ NOKTALAR:

İlk kaka : Bebek ilk kakasını ilk 48 saat saat iinde yapacaktır. Bu normalden daha koyu, yeşilimsi renktedir. Mekonyum adı verilir.

Yenidoğanın refleksleri:

Moro refleksi bebeğinizin ani ses ya da harekete karşı başını geriye atıp, kollarını ve bacaklarını aıp genelde ağlayarak tepki vermesi, daha sonra kollarını ve bacaklarını tekrar kendisine doğru ekmesidir. Bazen bebeğin kendi ağlaması da bu refleksi başlatabilir. Moro refleksi bebek 5 - 6 aylık olduğunda kaybolacaktır.

Yakalama refleksi bebeğin el ya da ayak iine dokunulduğunda parmaklarını kapamasıdır. İlk birka ayda kaybolur.

Sarılık: Bebeğinizin cildinde ve gzlerinde sararma fark ettiğinizde mutlaka doktorunuza başvurun.

Snnet Penis ucu dar olan ocuğun snnetinin daha erken ya da ge yapılması gerekir mi?

Fimosis dediğimiz, idrar yolu (retra) ağzındaki derinin dar olması anlamında gelen ve idrar yolu enfeksiyonları iin risk oluşturan bu durumda; eğer enfeksiyon oluyorsa vakit geirmeden snnet yapılması gerekir.

Gbek bakımı, dşmesi: Bebeğinizin gbeği 10-15 gn ierisinde kendiliğinden dşecektir. Daha uzun srdğnde doktorunuza başvurunuz. Gbeği dşmeden banyo yaptırmayınız. Bir para pamuğu alkol ile ıslatıp gbeğine srebilirsiniz. Gbekten akıntı, koku olduğunda hemen doktorunuza başvurunuz.

Vajinal kanama: Anneden geen hormanların etkisi ile yenidoğan kız bebeklerde vajinal kanama erken dnemde grlebilir. Fakat uzun srerse ve başka yerlerden de kanama tesbit edilirse doktorunuza başvurunuz.

Gğsler: Bazı bebekler doğduğunda gğsleri belirgin olabilir. Bu durumu gebelikte anneden bebeğe geen hormonlar yaratmaktadır. Hibir şey yapmaya gerek olmadan kendiliğinden geecektir. Ovuşturma, sıkma, orada iltihaba yol aabileceği iin tehlikelidir.

Tarama testleri: Aşağıda belirtilen, ilk 2 haftada yapılan taramalar yaşam boyu beden ve akıl sağlığı ynnden ok nemlidir:

Hipotiroidi: Bir i salgı bezi olan tiroidin az alışması sonucu gelişen bir hastalık olup erken tanıve tedavi gelişme ve zeka geriliklerini nler.

Fenilketonri: Zeka geriliği ile seyreden bir metabolik hastalık olup erken tanı ile tedavi edilebilir.

İşitme: Doğuştan olan işitme kayıplarının aile ve hekim tarafından farkedilmesi gecikebileceğinden her yenidoğan bebeğin işitme taramasından gemesi gerekir.

Gelişimsel kala kusurları: Doğumsal kala ıkığı bakımından muayenesinin yapıldığına emin olunuz.

Aşılama: zel koşullar hari ilk 2 haftada aşılama yapılmaz

NERİLER

Yatış biimi: Eski bildiklerimizin tersine, bugn bebeklerin sırt st yatırılması tavsiye edilmektedir. Daha nce yzkoyun yatan bebeklere gre ani bebek lm sendromuna daha az rastlanması nedeniyle daha gvenli ve sağlıklı bulunmaktadır. Bebekler beslendikten sonra bir miktar kusabilirler, o yzden gazı ıkarılmadan yatırılmamalı ve uyuma saatinde de yatağına yatırılarak kendi başına uyuması beklenmelidir.

Nedeni ne olusa olsun bebeğiniz ağladığında ona sevgiyle dokunup onunla konuşmanız size gvenmesini ve sevginizi hissetmesini sağlayacaktır.

Banyo: Bebeğinizin gbeği dştkten sonra sıklıkla banyo yaptırabilirsiniz, ama emzirme ncesinde (aken) yaptırmalısınız.

Prematre (erken doğan) bebekler: Bebeğiniz prematre ise ağlama ve emmesi daha zayıf olacaktır. Emerken abuk yorulacaktır. Sarılık daha uzun srede kaybolacaktır. Deri ince olduğu iin vcut sıcaklığını koruyamayabilir: abuk şr ve mikroplara karşı direnci daha azdır.

Beslenme

Bebeğinizin ilk aylar boyunca ihtiyacı olan tek besin kaynağı anne stdr. Emzirme bebek iin olduğu kadar anne iin de vazgeilmez bir sağlık koruma faktrdr. Arama refleksi; bebeğin ağız kenarına dokunulduğu ya da okşandığında ortaya ıkar. Bebek dokunulan tarafa başını evirir ve ağzını aar. Arama refleksi bebeğin anne memesini ya da biberonu bulmasına yardım eder. Prematr bebeklerde emme refleksi daha zayıf olacaktır ve bebek emerken daha abuk yorulacaktır. Beslenirken arada gazının ıkarılması, emmeye devamı kolaylaştırır.

Anne st, yoğurt, yumurta, et, tavuk gibi proteinli besinler ve bol miktarda sıvı gıda almalıdır. Anne beslenmesine dikkat ettiği ve emzirmeye devam ettiği srece st artacaktır.

Anne stnn yetersiz olduğunun dşnlp hemen ek mamaya başlanması:

Yenidoğan bebeklerin fiziksel ve zihinsel gelişmeleri, hastalıklardan korunmaları iin anne st byk nem taşır. Hazırlanma ve saklanma sorunlarının olmayışı, ucuzluğu, istenilen her yerde verilebilmesi anne stnn seilmesindeki etmenlerden yalnızca bazılarıdır. Anne st doğumdan sonraki ilk gnlerde fazla miktarda salgılanmamakta, fakat 3. gn ve 3. haftada artmaktadır. Buradaki en nemli etmen, annenin emzirmek istemesi ve bebeğin emmesidir. Eğer bebeğin emmesini engelleyecek bir sorun varsa (dudak, damak yarığı gibi) ya da anne alıştığı iin emziremiyorsa o zaman anne st sağılıp buzdolabında saklanabilir. Buzdolabından ıktıktan sonra oda sıcaklığına gelince bebeğe verilebilir.

Eğer bebeğin dzenli takiplerinde tartısı artıyor ve gnde en az beş kez idrar yapıyorsa anne st yetiyor demektir. Ek su ya da mamaya gerek yoktur. Dzenli doktor kontrolnde olan bebeğe gerekirse doktor tarafından uygun mama da alması nerilir. Aylık kontrollerinde iyi tartı alan bebeklerin ilk 4-6 ayda yalnız anne st ile beslenmeleri nerilmektedir.

Bebekler ne kadar sıklıkla emzirilmeli, gece uyandırılıp emzirilmeli mi?

Bebekler doğdukları ilk gnlerde daha sık emmek isteyeceklerdir. Her ağladıka, emmek istedike emzirilebilir. Emzirmenin ilk 15 dakikasında bebek alığının yzde 70’ini giderecek kadar emer. Geriye kalan 10 dakika iinde hem keyif yapar, hem de kalan alığını giderir. Bebekler uyuduklarında en ge drt saatte bir emzirilmelidirler. Bunun iin de yzn ıslak bir mendille silerek, ya da kucağımıza alıp başını ve sırtını destekle kaldırarak uyanmasını sağlayabiliriz.

Bebeklere inek st verilmesi nasıl olmalıdır?

İnek st proteinleri bebeklerin mide-barsak kanalında alerjik etki yaratabileceğinden ilk bir yılda inek st nerilmez.

GRME

Bebekler grr m?

Yenidoğan bebek ilk gnlerde ışığı, daha sonra insan yz gibi aık renkli ve canlı grntleri grr. Bir aylık olduktan sonra bunlar hareket edince kısa sre izler; bu sre gitgide artar ve ay iinde bir yandan diğerine gzlerini evirerek izleyebilir.

Deride lekeler:

Bebeklerde sırtta ve kala blgesinde gri-mavi lekeler bulunması normaldir.

İlk aylarda koyu pembe-kırmızı zeminde toplu iğne ucu byklğnde ii beyaz sıvı dolu sivilceler her zaman bir hastalığa işaret etmemekle birlikte yine de ocuk hekimi tarafından grlmesi uygun olur.

İLK 1 YAŞIN ZELLİKLERİ VE SIK KARŞILAŞILAN SORUNLARI:

Bıngıldak: 6 ay-18 ay arasında kapanabilir. Daha erken ya da daha ge olursa doktorunuzun grşn alınız.

Kusma: Beslendikten sonra bir miktar kusma genellikle normaldir. Ancak sık ve fazla olan kusmalar, bir hastalık belirtisi olabilir. Mide ieriğinin yemek borusuna geebiliyor olduğuna ve kk miktarlarda akciğerlere kaabileceğine işaret edebilir. Tekrarlayan ksrklere yol aabilir. Mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Konak:

Bebeğin başında salı deride sarımsı kabuklanmalar şeklinde grlr. Bebek yağı ya da zeytinyağı ile yumuşatılıp ince bir tarakla dikkatle taranarak ıkarılabilirler. Genellikle ilk 6 aydan sonra azalırlar.

Pişikler:

Bunların bir kısmı bebeğinizin cildinde hazır bezlerin, sabunun ya da bebek kreminin yarattığı bir zedelenmeden kaynaklanabilir. Kullandığınız malzemeyi değiştirerek bunu kolayca deneyebilirsiniz. Ayrıca bebeğin altını sık değiştirmek, gnde birka kez su ile yıkamak, yine gnde birka kez aık bırakmak yerinde olur.

Bazan pişik blgelerine mikroplar yerleşerek kızarıklıkta artmaya, iltihaplı ya da pullu grnme yol aabilir. Bu durumda doktorunuza danışarak tedavi ettiriniz.

Pamukuk:

Bebeğin ağzının iinde ve evresinde oluşan, st artıklarına benzeyen ancak onlar gibi kolay temizlenmeyen, ince bir tabakadır. Yanak i taraflarında, dilde, damakta ve dişetlerinde peynire benzeyen beyaz lekeler şeklinde grlr. Eğer beyaz leke kazınırsa, altında deri yanmış gibi grnr ve kanayabilir. Pamukuk genellikle sağlıklı yeni doğmuş bebeklerde meydana gelmekle birlikte bazen daha byk bebeklerde de grlebilir. zellikle antibiyotik verilen bebeklerde oluşur.

Enfeksiyonun etkeni Kandida adı verilen bir mantardır. Bu mantar normalde ağız ve vajinada yaşar ve sorun ıkarmaz. Fakat vcudun dengesi hastalık, antibiyotik kullanımı ve hormonal değişiklikler gibi nedenlerle bozulduğu zaman mantar iin uygun olan koşullar oluşur.

Pamukuk sağlam bebek iin tehlikeli değildir, ancak ağızda acıya yol aabilir: bu nedenle bebek emzirilirken rahatsızdır ve hatta emzirilmeyi reddedebilir. Eğer bebeğinizde pamukuk olduğundan kuşkulanıyorsanız doktora başvurun. Teşhis koymak iin oğunlukla muayene yeterli olmaktadır.

Sağlıklı bir yenidoğan genellikle hastalığı kendi başına yenebilmektedir. Fakat zellikle pamukuk geniş bir alana yayılmışsa bazı mantar ilaları iyileşme srecini hızlandırabilir.

Vitamin:

Annede bir vitamin eksikliği yoksa anne st alan bebekte ilk 6 ay iinde vitamin eksikliği beklenmez, sadece D vitamini iin gneşe ıkarılması gerekir. Altı aydan sonra doktorun nereceği bir vitamin verilmelidir.

Gaz sancısı:

Sağlıklı gzken, ateşi olmayan, iyi emen bir bebekte genellikle akşama doğru ve gece başlayan fazla ağlama durumunda gaz sancısından şphelenilir. İlk 3, en fazla 6 ay iinde grlen, sonra dzelen bu durumun teşhisi iin bebeğin doktor tarafından grlp bu ağlamalara yol aabilecek başka bir sorununun olmadığından emin olunması gerekir.

Belirli bir ilacı bulunmamakla birlikte bebeğin beslendikten sonra gazının ıkarılmasına zen gsterilmesi, karnına masaj yapılması, ısıtılmış havlu konulması, kucakta dik dolaştırılması ya da anne otururken kucağında ne-arkaya sallanması yararlı olabilir.

Katılma nbeti:

Altı ay-4 yaş arasındaki ocuklarda elinden oyuncağı alınınca ya da herhangi bir başka nedenle ağladığında nefesini tutma, morarma, hatta bayılma olabilir. Genellikle beyindeki bir kusurdan ya da hastalıktan kaynaklanmamaktadır. En sık nedenlerinden biri kansızlıktır. Doktorunuz bu konuda gereken tetkikleri yapacak ve tedaviyi ynlendirecektir. Ağlamaması iin bebeğinizin her istediğini yapmaktan kaınınız: bebeğinizde bu alışkanlığın yerleşmesine yol aabilir.

BESLENME

İlk 4-6 ay sadece anne st vermeye alışınız (geniş bilgi iin tıklayın)

Hazır mamalar:

Anne stnn herhangi bir tıbbi nedenle verilemediği durumlarda hazır kutu mamaları verilebilir. Bebeğinizin yaşına ve zelliklerine gre bunların seimi konusunda doktorunuz size yardımcı olacaktır.

Ek besinler

St ve benzeri rnler altı aydan sonra bebeğin ihtiyacı olan besinleri karşılamayabileceğinden ek gıdalara başlamalısınız.

Arkadaşlar: Bu dnemde kendi yaşıtlarıyla olmak ilgisini ekecektir. Ancak bu yaş ocukları birlikte oyun kurup katılamazlar. Oyun sırasında birbirlerine zarar vermemelerine dikkat etmelisiniz.

Kansızlık (Anemi):

Anne st dışındaki besinlere geiş dneminde demir eksikliğine bağlı kansızlık sık grlmektedir. Bu bebeğin iştahsız ve sinirli olmasına, yeterince kilo alamamasına yol aar. Doktorunuzu yapacağı basit tetkiklerle tanı konur ve tedavi edilir.

Uyku:

Bu yaş ocuğu sabah kahvaltısından sonra tekrar uyumak istemeyebilir ve ğle uykusu ile yetinebilir.

Uyku sırasında ağlama, korku ile uyanma gibi bazı uyku sorunları grlebilir.

Aşılar DİŞ SAĞLIĞI Yrte:

Ayağın basışında kusurlara ve ayrıca tehlikeli dşmelere yol aabildikleri iin yrteler tavsiye edilmemektedir.

İLK BİR YAŞTA GELİŞİM: (Ayrıntılı bilgi iin burayı tıklayarak 'ocuk Gelişimi' sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.)

YENİDOĞAN BEBEK

Sırtst yattığında dizlerini karnına eker, kollarını kıvırır. Yzst konduğu zaman kafasını kendiliğinden yana evirebilir.

Emme, arama, yakalama ve Moro refleksi vardır.

Bu dnemin sonunda doğum ağırlığının zerine en az 600 gr. alır. Baş evresi, ağırlık, boy lmleri kartına işlenecektir. Bu bilgileri saklayıp aylık olarak izleyiniz. Doğum ağırlığı normalse baş evresi 34-35 cm olacaktır.

BİR AYLIK BEBEK

Yzkoyun yatırılınca kafasını havaya kaldırabilir, ellerinden tutup oturtulur duruma getirilirse, kafası geriye dşer, henz kafasını tutamaz. Ayda alması gereken kilo en az 600 gramdır.

AYLIK BEBEK

Yzkoyun yatırılınca kolları ile destek alarak kafasını kaldırır, sağa sola evirir. Ellerinden tutulup oturur duruma getirilirse kafasını dik tutar. Glmser ve ses ıkarır. Arka bıngıldak kapanır.

Bebeğinizi her gn 10-15 dakika olarak gneşe ıkararak vcudunda D vitamini oluşmasını sağlayınız.

Ayda alması gereken kilo en az 600 gramdır ve bu ayın sonunda baş evresi yaklaşık 40 cm. olacaktır.

DRT AYLIK BEBEK

Sırt st yatarken eline verilen ıngırağı tutar ve sallar. Ellerinden tutulup oturur durum getirilirse başını rahatlıkla tutar, başını sağa sola evirir. Konuşulunca bir takım seslerle karşılık verir ve gler. Yeterli kilo alıyorsa (ayda en az 600 gram) sadece anne st vermeye devam ediniz. Almıyorsa doktorunuza danışınız. nerirse, ek besinlere başlayabilirsiniz.

BEŞ AYLIK BEBEK

Yattığı yerde yuvarlanıp ters dnebilir. Yakınına konan eşyaları kendiliğinden alabilir. OYUNCAKLARA UZANIRKEN SAĞ ve SOL ELİNİ EŞİT DERECEDE KULLANIR (18-24 AYA KADAR). Gece uykuları 6 saate kadar uzayabilir. Bıngıldak bu aydan itibaren 18 aya kadar kapanabilir.

ALTI AYLIK BEBEK

Destekle oturabilir. Yabancıları tanıdıklarından ayırabilir. Sırt st yatarken başına konan rty ekerek alır. Alt enede ortadaki iki kesici diş ıkar; ancak diş sayısı kalıtsal zelliklere bağlıdır ve birok sağlıklı bebekte daha ge de ıkabilir. Ayda alması gereken kilo en az 600 gramdır ve bu ayın sonunda baş evresi 43 cm olmalıdır.

Bu ay sonunda hafif ptrl gıdalara başlanması, iğnemeye kolay alışmasını sağlayacaktır.

YEDİ AYLIK BEBEK

Bir sre desteksiz oturabilir, oyuncağı bir elinden teki eline geirebilir, adıyla ağırılınca dnp bakar. Herşeyi ağzına gtrr.

Bebeğinize artık ek besinler başlamalısınız. Ayda en az 500 gram alır.

SEKİZ AYLIK BEBEK

Kollarından tutulunca doğrulup oturur. Sırt st yatarken karnı zerine dnebilir. Eşyaları atarak oynar. Dşen oyuncağı yerde arar.’ Bababa’ benzeri heceler syleyebilir. st enede ortadaki iki kesici diş ıkar, ancak diş sayısı kalıtsal zelliklere bağlıdır ve vcudun diğer gelişim zellikleri ile paralel gitmeyebilir.

Ayda alması gereken kilo en az 500 gramdır. Bebeğiniz gece uykudan uyanarak ağlayabilir.

DOKUZ AYLIK BEBEK

Emekleyebiilir, destekle ayakta durabilir ve adım atma hareketleri yapar. Bazı bebekler arka arka emekleyebilir.

Bu arada yerden boncuk, dğme vb. şeyleri alabileceği iin ok dikkatli olunmalıdır.

Ayda alması gereken kilo en az 500 gramdır ve bu ayın sonunda baş evresi yaklaşık 45 cm. olmalıdır.

ON AYLIK BEBEK

Yatarken kendi kendine kalkıp oturabilir. Yardımsız ayağa kalkar. İşittiği szleri tekrarlar. El ırpar, hoşa kal (bay bay) anlamında el sallar. Ayda alması gereken kilo en az 500 gramdır.

ONBİR-ONİKİ AYLIK BEBEK

Elinden tutulunca ayakta durabilir, bazıları yryebilir. Ayakta iken yerdeki bir oyuncağı eğilip alabilir. Bir-iki kelime syleyebilir.

Bebeğiniz bir yaşında doğum ağırlığının yaklaşık 3 katına ulaşmıştır. Baş evresi 46-47 cm. olmalıdır.

İLK BİR YAŞTA ENFEKSİYONLAR

(mikrobik hastalıklar)

İshaller: Barsağa yerleşen mikroplarla, bebeğin beslenmesi ile, ya da vcutta o sırada bulunan, rneğin boğaz, kulak enfeksiyonu gibi diğer hastalıklarla da ilgili olabilir.

Genellikle ila kullanılmadan dzelmesi beklenir. Su, aık ay, 6 ayın zerindeki bebeklere evde hazırlayacagınız ayran, ve ishali gnde 4-5 defayı geiyorsa eczanelerde satılan karışımdan verebilirsiniz. Ateş varsa, kakada smks kısımlar ya da kan varsa doktora gtrnz.

Burun tıkanıklığı- Eczanelerde damla ya da sprey olarak satılan “serum fizyolojik” kullanarak burnunu aabilirsiniz. Nezleye bağlı ise bebeği biraz daha yksek yastıkta yatırmanız, odasını nemli tutmanız burun tıkanıklığını azaltacaktır.

Kulak ağrısı- Orta kulak iltihabı (Otit) sık rastlanan bir enfeksiyondur ve tek belirtisi kulak ağrısı olabilir, bu da bebeğin fazla ağlaması halinde akla gelmelidir. Kulaklarını ovuşturunca susuyor olması kulak iltihabının zel bir belirtisi değildir.

ksrk: Bu yaş grubunda ksrk şuruplarının kullanılması nerilmez. Oda havasını nemli tutma, burun tıkanıklığı varsa serum fizyolojik damlatma, bebeği biraz daha dik yatırma nerilir. Ama gnde birka kereyi ya da birka gn geen ksrklerde doktora danışmak gerekir.

İLK BİR YAŞTA Ateşlendiğinde yapılması gerekenler:

Bebeğinizin zerini soyunuz. Banyo leğenine ılık (banyosunu yaptırdığınız sudan birka derece daha soğuk) su koyup bebeği iinde 10-15 dakika tutunuz. Bu arada ateş dşrc ila da verebilirsiniz. ocuklarda ve altı aydan byk bebeklerde parasetamol tercih edilir.

BİR-İKİ YAŞ

Yaşamının ikinci yılı iinde yardımsız yryebilme, giderek daha fazla szck syleyebilme, basit ynergeleri anlayıp yerine getirme, kaşıkla yemeğini yiyebilme gibi becerileri kazanan ocuğunuz daha bağımsız ve hareketli olmayı isteyecektir. Buna fırsat vererek gelişimine destek olunuz.

ocuğunuzla konuşma, oynama, etrafı gsterme,.. ile geirdiğiniz sre, onun zihinsel gelişmine katkıda bulunacaktır.

Gelişim:

ON AYLIK BEBEK

(Ayrıntılı bilgi iin burayı tıklayarak 'ocuk Gelişimi' sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.)

Elinden tutulunca yrr. Sylenenlerin bazılarını anlar. İki-3 kelime syleyebilir. Top ile oynar. Altı-sekiz dişi vardır.

ONBEŞ AYLIK BEBEK

Yardımsız yrr. Yardımla merdiven ıkar. En az 4-5 kelime syler. Gsterilen bir şeyi alıp getirebilir.

ONSEKİZ AYLIK OCUK

Koşabilir, zıplayabilir, 8-10 kelime syleyebilir. Kaşıkla bir şeyler yiyebilir. Kakasını syleyebilir. n fontanel (bıngıldak) kapanır. Yaklaşık 12 dişi vardır, ancak diş sayısı kalıtsal zelliklere bağlıdır ve vcudun diğer gelişim zellikleri ile paralel gitmeyebilir.

YİRMİBİR AYLIK OCUK

Geri geri yryebilir. Eğilip yerden bir şey alabilir. Elinden tutulunca merdiven ıkar. İki kelimeli cmle kurabilir.

YİRMİDRT AYLIK OCUK

Merdiven ıkar, iner. Organlarını tanır. Tuvalet ihtiyacını bildirir. Eşyalara tırmanır. kelimeli cmle kurabilir. Yaklaşık 16 dişi vardır.

Ayakkabı seimi

Beslenme

Bu dnemde ocuğunuz sizlerle birlikte sofraya oturmalı, (aşırı baharatlı besinler dışında) sizlerle aynı yemekleri, kendisi yemelidir.


Kansızlık (Anemi):

Anne st dışındaki besinlere geiş dneminde demir eksikliğine bağlı kansızlık sık grlmektedir. Bu bebeğin iştahsız, sinirli olmasına, yeterince kilo alamamasına yol aar. Doktorunuzun yapacağı basit tetkiklerle tanı konur ve tedavi edilir.

Katılma nbeti

Bu yaşlarda da grlebilir.

Aşılar

İKİ- YAŞ

Bu yaştan itibaren, ounla her gn 15-20 dakika da olsa zel zaman geirmeye kendinizi alıştırın. Bu sre iinde onu ynlendirmeye alışmadan, soru sormadan, sadece onun istediği veya yaptığı şeye katılmanız, sadece ilgiyle izlemeniz, ya da sadece “naklen yayın yapar gibi” sesli olarak gzlemlemeniz yeterlidir. ocuğunuz, sizin onunla olduğunuzu hissetmelidir.

Gelişim:

2-3 yaş ocuk gelişimi hakkında ayrıntılı bilgi iin, burayı tıklayarak 'ocuk Gelişimi' sayfamızı okuyabilirsiniz.

ocuklar iki yaşına geldiğinde byme hızları azalmaya başlar. Bu nedenle İŞTAHININ AZALMASI NORMALDİR.

İki yaşındaki ocuk artık olduka hareketlidir ve bebek grntsn kaybetmeye başlar.

20 adet dişi ıkmış olur.

Ev Kazaları:

Her şeye ilgi duyan ve karıştıran bu yaş grubunda ev iinde pek ok kaza grlmektedir. Evinizi bu bakımdan sık sık kontrol etmeli ve ortamda zarar verebilecek şeyleri (kesici alet, deterjan, amaşır suyu, kk oyuncak paraları, ocağın n kısımlarında sıcak su ya da yiyecek vb) bulundurmamalısınız.

Uyku

Gece 10-12 saat uyur. ğle uykusuna ihtiyacı azalabilir.

Tuvalet eğitimi

Oyun ve kreş:

ocuk yaşına geldiğinde oyun arkadaşı aramaya başlar. Annesine sık sık "anne oynayalım" der. Anne aresizlik iindedir, nkbtn gn ocukla oynaması imkansızdır. Bu durumda en iyi zm kreştir

.

Kreş ocuk ve aynı zamanda anne-babalar iin de faydalı bir eğitim ve oyun ortamıdır. Evde ok ilgilenilen bir ocuk bile bu konuda uzman olan kişilerin verdiği eğitimden ve ayrıca yaşıtları ile birlikte bulunmaktan, oynamaktan yararlanır. ocuk iin anne-babasının yeri elbette doldurulamaz, ancak 3 yaş sonrası iin artık bir eğitim ortamına ihtiya vardır. Kreşlerde bu konuda eğitim almış ğretmenler, psikolog ya da ocuk gelişim uzmanları grev yapmaktadır: ğretmenler eşliğinde kesme-yapıştırma, kağıt katlama, boyama, basit oyuncak yapımı, dans gibi etkinlikler yapılır. Ayrıca evdeki kanıksadığı oyuncaklardan ok farklı oyuncaklar, yemek saatinde ocuklar iin hazırlanmış zenli yemekler, kendi boyunda kk masa ve sandalyeler, bahede salıncak, kaydırak, gibi oyunlar, belli zamanlarda ocuk tiyatroları ve gsteriler, kk geziler vb. etkinlikler ocuğu eğitir ve eğlendirir.

Kreşin en nemli yararı ocuğun topluluğa katılımını sağlamasıdır. Diğer ocuklarla oyuncağını paylaşmak, grup oyunlarına katılmak, birlikte yemek yemek, elini yıkamak, konuşmak, şakalaşmak, şarkı sylemek, grupla geziye ıkmak, grup iinde sz sahibi olabilmek, kendi isteklerinde ısrar etmemek, uyumlu olmak, başkalarına karşı saygılı olmak, sırasını beklemek, rica etmek, kendinden kklere yardım etmek, evin dışında ve anne-babasından belli bir sre ayrı kalabileceğini ve bu srede eğlenebileceğini ğrenmek gibi hem okulda, hem de yaşamda kendisine yararlı olacak zellikler kazanır.

Kreşte ilk gnler:

Kreşte ilk gnler ocuk iin endişe vericidir. En byk endişe" annem beni almaya gelecek mi?" , "Ne zaman gelecek?" biimindedir. Bunun yanında “ben burada ne yapacağım, bu ocuklar da kim, onlarla oyun oynayabilecek miyim, ya beni aralarına almazlarsa, ğretmen nasıl biridir acaba, bana kızar mı, işim gelirse ne yapacağım, susadığım zaman nereden su ieceğim” benzeri pek ok soru kaygısını artıracaktır.

İlk gnlerde ocuk kreşte 1-2 saat kalmalıdır. Bu srenin uyku saatine rastlamamasına zen gsterin, nk kreşte en zevkli oyun saatlerini geirmesi zendirici olur. İkinci hafta yarım gn kreşte kalabilir, daha sonra sre yavaş yavaş arttırılarak ocuğun okula alışması sağlanır. Bu sre iinde ocuğun tepkileri iyi gzlenmelidir. Genellikle ilk 1-2 gnden sonra pek sorun olmaz, nk ocuk iin değişik bir ortamdır; arkadaşlarını, ğretmenini, evreyi, eşyaları ğrenir, okul kurallarını anlar, yeni oyunlar ve oyuncaklar ok ilgisini eker.

Ancak 1 ay ya da 1,5 ay sonra ocuk okula gitmekte sorun ıkarmaya başlayabilir. Bunun nedeni, bu sre iinde canını sıkan bir olay olabilir. ocuklar kreşte yaşadıklarını evde anlatmayı pek sevmezler. ocuğunuza her zaman okul ile ilgili sorular sorun, fakat bunu hesap sorar gibi yapmayın; " syle bakalım yemeğini yedin mi, uyudun mu..." Daha ok sohbet eder gibi konuşun, rneğin nce kendiniz gnnzn nasıl getiğini, hoşunuza gidenleri ve gitmeyenleri belirtin sonra ona dnp "sen neler yaptın okulda" gibi bir giriş cmlesinden sonra devam edin. İlk gnlerde pek bir şey sylemezler; buna canınızı sıkmayın, zamanla bu sohbetler devam ettike o da hoşlandığı ve hoşlanmadığı şeylerden bahsetmeye başlayacaktır. Hala anlatmıyor mu? Mutlaka ğretmeniyle grşn, kreşin pedagoğu ile işbirliği yapın.

Eğer canını sıkan bir olay olmamışsa, ocuk kreşe gitmeyi bir zorunluluk olarak grmş ve buna tepki olarak gitmek istememiş olabilir. İlerleyen zamanlarda bu sorun tekrar tekrar gndeme gelebilir. Bu durumda ara sıra onu kreşten erken alıp alışverişe, parka, hayvanat bahesine ya da sevdiği bir arkadaşına gtrmeniz yararlı olabilir. Ancak bunu sık yapmaya başladığınızda ocuğunuz bu tepkiyi sizinle eğlenceli zaman geirmek iin de kullanabilir.

KREŞ/YUVADA ARANMASI GEREKEN EN NEMLI ZELLIKLER:

Her bir grevli erişkine dşen ocuk sayısının az olması

ocuk gruplarının kalabalık olmaması

Grevlilerin ocuk bakımı ve gelişmi konusunda eğitimli olmaları

Bunun dışında mekanın yeterince geniş, temiz olması, hem oyun, hem dinlenme alanlarını iermesi, personelin sık değişmiyor olması da nem taşır.

Otizm :

Yaşamının ikinci ayından itibaren bebek annesiyle gz teması kurar. Bunu yapmıyorsa, anne konuştuğunda glmyorsa, 4-5 aylıkken kucağa alındığında sarılmayıp koltukta oturur gibi kendini bırakıyorsa, seslenildiğinde bakmıyorsa, 7-8 aylıkken anneden ayrılırken hibir tepki vermiyorsa, ayrılıklar ve kavuşmalar onun iin hibir anlam taşımıyorsa doktorunuza başvurunuz. İlk 1 yaş iinde ocuğun duygusal aıdan byle bir donukluğu, evreye ilgisizliği nemli ipuları olabilir. Ayrıca konuşma alanında da gerilik vardır: normal bir ocuk 6 aylıkta “agu”lar, agu-gu-gu sesleri ıkarır, 9 aylıkta da heceler başlar: “da-da, ba-ba, ma-ma”.gibi. Otizmde heceleme ve kelime syleme az olabildiği gibi bir yaşına kadar normal olup daha sonra gerileyebilir. Bkz. http://www.tohumotizm.org.tr/

Aşılar DİŞ SAĞLIĞI :

Bebek ilk dişini 4-9 ay arasında, genellikle 6 ay civarında ıkarabilir. oğunlukla alt enede iki tane dişi st eneden ıkan bir ift diş takip eder. Bir yaşında oğu bebeğin 8 tane dişi vardır. Diş ıkarırken daha ok tkrk salgılayacaklardır. Yaygın inanışın aksine diş ıkarmak ishal ya da ateş yapmaz, ancak ağızdaki bu hassas blgeye yerleşen mikroplar kısa sreli bir ateşe yol aabilir. Anneden kazanılan bağışıklığın etkisini kaybetmeye başladığı dneme rastladığı iin bebek daha sık hasta olabilir.

Diş ıkaran bebeklerde hemen diş bakımına başlamalısınız.

Dişlerini temiz tutmak iin ıslatılmış temiz bir tlbentle ağzını silebilirsiniz. Bu hem diş etlerini hem de st dişlerini temizlemeye yetecektir. İlk yılın sonuna kadar bu işleme devam edebilirsiniz. Oniki-18 aydan sonra yumuşak bir diş fırasını macunsuz olarak kullanmaya başlayabilirsiniz. ocuğunuz yaşına kadar dişlerini kendisi yalnız fıralayamayabilir ve macunu kullanamayabilir.

3 yaşından nce Flor ieren diş macunları kullanmamalısınız. Diş macununu yutarak fazla flor alması diş minesinin zayıflamasına ve rklere yol aacaktır. Şehir suyu kullanıyorsanız flor desteğine ihtiyacınız yoktur. Şişeleme su kullanıyorsanız, flor ieriği ynnden doktorunuza danışınız.

-ALTI YAŞ VE SIK KARŞILAŞILAN SORULAR

Gelişim:

3-6 yaş ocuk gelişimi hakkında ayrıntılı bilgi iin, burayı tıklayarak 'ocuk Gelişimi' sayfamızı okuyabilirsiniz.

yaşında byme hızı ilk yıla gre yavaştır: pek ok ocuk daha zayıf bir grnm kazanır. Yanaklar ve gbekteki tombulluk kaybolur. Yirmi st dişi tamdır.

Bazı ocuklarda kısa bir ğle uykusu ihtiyacı hala vardır.

YAŞ

Kalemi tutar. 3-4 kelimeli cmle kurar. Şarkı syler. Soru sorar. Kendi giyinip soyunabilir.

DRT YAŞ

Birka sayı sayabilir. Renk tanıyabilir. Grup oyunlarına katılır. Masal anlatır. Tuvaletini kendi yapar.

BEŞ YAŞ

Yaşını syleyebilir. Vcut kısımları (kol, bacak, gz) tam olan p adam resmi izebilir. Renkleri tanır. Ayakkabılarını bağlar.

ALTI YAŞ

10’ a kadar sayabilir. Sağ ve sol elini gsterebilir. El becerileri artmıştır.

Tuvalet eğitimi

Gece ıslatma

Aşılar

AYAKLAR:

Ayakların ie basması nedir?

Bu durum en sık olarak dizden ya da ayaktan kaynaklanır. İlk yaşta ocuklar ie basarak yrrler. Yrrken tutulma, koşarken dşme ya da ağrı yakınması olursa bir ortopedi uzmanının muayene etmesi sağlanarak gerekli tedbirler alınmalıdır. Bu şikayetler yoksa yaşına kadar beklenmelidir.

Ayakkabı ve dztabanlık:

ocuklarda en sık grlen ayak problemlerinin başında topuğun ie basması, ayak i kavsinin az olması ya da diğer bir deyişle dztabanlık gelir. İlk yaş iinde normal sayılabilen bu durum 3 yaşından sonra fazla ykseğe sırayamama, hızlı koşamama ve abuk yorulma gibi şikayetlere yol aarsa zamanla dzelmesini beklemek yerine bir ortopedi uzmanına başvurmak gerekir.

ocuklar iin uygun bir ayakkabıda olması gereken zellikler şyle zetlenebilir:

Topuğu saran kısım, topuğu destekleyecek kadar sert olmalı,

Bağcıklı olmalı,

Ayak parmak ucunda bir miktar boşluk olmalı.

Ayak tarak kısmının genişliği ayağa uygun olmalı ve ayağı sıkmamalı,

Ayakkabı topuğu ile ayakkabının n kısmı aynı anda yere değmeli ve burun kısmı yerden 10-12 mm havada olmalı,

Topuk yksekliği 1,5-2 cm'yi gememeli,

Ayakkabının i astarı tmyle deri olmalı

1-6 yaş arası ocuklar iin nerilen ayakkabı değişiklik sresi

Yaş (ay)

3 aylık srede
ayak byme miktarı

nerilen ayakkabı
değerlendirme sıklığı

12-17

> numara

Her 2 ayda bir

16-29

= numara

Her 3 ayda bir

30-47

< numara

Her 4 ayda bir

48-71

numara

Her 6 ayda bir

Kekemelik:

ocuğunuz kekelerse farkettiğinizi belli etmeyin ve ona kekeme olduğunu sylemeyin. Konuşması iin bolca zaman verin. Dikkatle dinleyin, onun ne sylediğini merak ettiğinizi anlamasını sağlayın. Birka hafta iinde azalma grmezseniz bir ocuk ruh sağlığı uzmanının grşn alın.

6-8 YAŞ

Gelişim:

6-8 yaş ocuk gelişimi hakkında ayrıntılı bilgi iin, burayı tıklayarak 'ocuk Gelişimi' sayfamızı okuyabilirsiniz.

Kendi başına giyinebilir ve yaşına uygun byklkte eki, makas gibi aletleri tek başına kullanabilir.

Okul arkadaşlıkları: ocuğun daha uyumlu olduğu bir yaştır. Davranışlarını kontrol edebilir. Becerebileceğini dşndğ işlere başlar, resim, oyun gibi uğraşılarını başlangıtan tasarlayarak yapar. evresini tanır ve ilgilenir, genişletmek ister. Nesneleri işlevlerine gre tanımlayabilir, grmediği cismi bile tanımlayabilir. Bu yaş ocukları ortak bir uğraşı etrafında bir araya gelebilir, grup alışması yapabilirler.

Aşılar

Yaralanmalar: Gerek ev iinde, gerekse ev dışında daha hareketli olan ocuğunuz dşmelere, kesilere, hatta otomobil kazalarına karşı hem uyarılmalı, hem de korunmalıdır.

Diş: Diş değiştirmeye, kalıcı dişlerini ıkarmaya başlayabilir.

8-12 YAŞ

Gelişim:

8-12 yaş ocuk gelişimi hakkında ayrıntılı bilgi iin, burayı tıklayarak 'ocuk Gelişimi' sayfamızı okuyabilirsiniz.

Arkadaşlarının nem kazandığı, kızların kızlarla, erkeklerin de erkek ocuklarla oynamayı tercih ettiği bir dnemdir. Arkadaşları ile spor, koleksiyon, belirli oyunlar gibi ortak ilgi alanlarını paylaşmayı sever.


Enfeksiyonlar

Okul başarısı

grenme glğ

ERGENLİK

Ergenlik ağında ocuk gelişimi hakkında ayrıntılı bilgi iin, burayı tıklayarak 'ocuk Gelişimi' sayfamızı okuyabilirsiniz.

Bu dnem, 12-21 yaş arası olup vcuttaki değişimler nedeniyle zel bir dnemdir. ocuğunuz hızlı kilo alacak ve uzayacaktır. Boy uzama hızı aylar iinde yavaşlayıp sonra tekrar bir hızlı uzama dnemi yaşayabilir. Bacaklar nce uzadığı iin başlangıta vcut orantısız grnebilir. Ergenlikteki değişimler (cinsel gelişimler) birdenbire olabileceği gibi uzun bir srede yavaşa da gerekleşebilir. Bazı ergenlerde diğer yaşıtlarına gre daha nce ya da sonra grlebilir.

Ergenler aynı cinsten olan arkadaşlarıyla daha sıkı arkadaşlık, sırlarını paylaşma, yardımlaşma Duygusal olarak değişkendirler, bir gn neşeli ertesi gn karamsar olabilirler.

Bu dnemde ailesi ve gretmenleri tarafından anlaşma, desteklenme ihtiyacındadır. Ayrıca spor, mzi gibi uğraşılara ynlendirmek, okuduklarını semede yardımcı olmak yararlı olur.

ERKEKLERDE: 9.5 – 14 yaşlarında başlayabilir.

İlk değişim:Testislerin genişlemesidir.

Testislerdeki bymeden yaklaşık bir sene sonra penis bymesi grlr.

Cinsel blgede kıllanma ortalama 13.5 yaşında olur.

Koltuk altı ve yzde kıllanma, ses değişimi, sivilce (akne)ler 15 yaş civarında ortaya ıkar.

Gece boşalmaları (ıslak ryalar): ortalama 14 yaşında grlr.

KIZLARDA: 8 - 13 yaşlarında başlar.

İlk değişim: meme dokusunun genişlemesidir.

Cinsel blgede kıllanma ggs gelişiminin hemen ardından oluşur.

Koltuk altı kıllanması 12 yaşında ortaya ıkar.

Adet kanamaları 10 ila 16.5 yaş arasında başlar.

Bu dnemde olası sorunlar

Vajinal akıntı: beyazımsı, kokusuz akıntı normaldir. Bunun dışındaki durumlarda hekime danışılmalıdır.

Erken buluğa erme: kızlarda meme gelişiminin 8 yaşından nce, erkeklerde testislerdeki bymenin 9 yaşından nce başlaması erken bluğ kabul edilir. Bu durumda tercihan endokrinoloji uzmanı bir hekimle grşlmesi gerekir.

Boyun beklenenden kısa ya da fazla uzun olması: Ergenler grnmlerine ok nem verir ve ufak-tefek kusurları sorun yapabilirler. Bu nedenle boylarının arkadaşlarından farklı olması onlar iin nemli bir sorun olabilir. Bu konuda bir kuşkunuz varsa doktorunuza danışarak ocuğunuzun boyunun normal sınırlar iinde olup olmadığını ğreniniz. Gerekiyorsa, doktorunuz bazı tetkikler isteyecek ya da sizi endokrinoloji uzmanına ynlendirecektir.

Şişmanlık: arkadaşları ile birlikte olma gereksinimi sağlıklı ev besinleri yerine hazır satılan besinlerin ve karbonatlı ieceklerin alınmasına, bu şekilde fazla kalori almasına yol aabilir.

Yeme bozuklukları: zellikle kız ocuklarında daha sık olmak zere yeme alışkanlıklarında değişiklikler oluşmaya başlayabilir. Beslenmesinin yeterli, dengeli ve sağlıklı olduğu kkonusunda emin değilseniz bir hekime danışınız.

Davranışlar:

Ergenler, fizik olarak bydkleri iin erişkin olgunluğuna ulaştıklarını sanabililer; bu nedenle her alanda bağımsızlık isteyebilirler. Anne-babanın ders alışma, giyinme gibi konulardaki uyarıları onları rahatsız eder. Bu durumlarda ona, kendini ynetebildiğini, erişkinler gibi onun da kendi sorumluluklarını yerine getirebildiğini ispat ederse kendisini uyarmanıza gerek kalmayacağını anlatabilirsiniz.

Byyen yaşı ile birlikte ona bazı zgrlkler tanımalı, ve bunları aıklama yapmadan, gereksiz yere kısıtlamamalısınız. Tutarlı bir sınır koymalısınız.

Kimliğini oluşturma sreci iinde, rnek alacağı bir erişkinin varlığı gerekir.

Bu dnemde ayrıca:

Kansızlık

Kan basıncı (tansiyon) ykeskliiği

Kolesterol yksekliği

Ortopedik bozukluklar: kemik ağrıları, sırt ve bel agrıları, omurga eğriliği (skolyoz), dztabanlık

Beslenme bozukluklarıgibi sağlık sorunları ortaya ıkabilir.

BESLENME

Sıfır-1 YAŞ

Bebekler iin ideal beslenme, yaşamın ilk drt-altı ayında sadece anne st almalarıdır.

Emzirme

Doğa insanların doğumdan sonraki beslenmeleri iin anne stn olusturmuştur. Anne st bebeğin ihtiyalarına zgdr ve tm diger beslenme biimlerine stnlkleri vardır. Anne stnde en gerekli besin maddeleri bebeğin sindirimine en uygun biimde bulunmaktadır. Anne st bebeği mikroplardan koruyucu zelliktedir: anne st alan bebekler ishal, kulak iltihabı (otit) gibi enfeksiyonlara daha az yakalanırlar.

Emzirme işlemi ve stn yapısı bebeğin yaşıyla birlikte, bebek bydke ierisindeki besin oranları bebeğin ihtiyacına cevap verecek şekilde değişir. Yenidoğan bir bebekle 6 aylık bir bebeğin emzirilmesi birbirinden farklıdır. Stn enfeksiyona karşı koruyucu zelliği de anne ve bebek yeni bakteri ve virslerle karşılaştıka değişkenlik gsterir.

Erken dnemde emzirme

Emzirmenin ilk haftaları siz ve bebeğiniz iin ğrenme dnemi olarak kabul edilmelidir. Bebeğinizle birbirinize hemen uyum sağlamayı beklemeyin. Kendinize ve bebeğinize zaman tanıyın, gnlk alışkanlıklarınızı yavaş yavaş oluşturun.

İlk başta emzirme ve bez değişimi iin bebeğin ihtiyalarına gre hareket edin. Bir-iki ay iinde bir dzen kurulacaktır.

1.gn
Zamanında doğan pek ok yenidoğan doğum sonrasındaki ilk yarım saat ile 2 saat iinde emmek iin sabırsız ve hazırdır. Sonraki 20 saatte bebek gnn byk blmn uykuda geirir ve emmeye ilgisi azalabilir. Ama bebek ilk gn aralıklı olarak emzirilmelidir. İlk gn iinde birka kez idrar yapabilir.

2-4. gn
Meme ucunu yakalama ve emme işlemleri iin biraz alışkanlık kazanmaya ihtiya duysa da bebeğiniz artık her bir ila 3 saatte bir uyanarak emmek isteyecektir. Sık emzirme, kolostrum adı verilen, koruyucu maddelerden zengin, ve yeni doğmuş bebeğe en uygun olan ilk st bebeğinize vermenizi ve sizin de daha ok st salgılamanızı sağlayacaktır. Bebeğiniz en az 10 dakika emmelidir, 30 dakika aynı gğste emebilir. Diğer ggsnz vermeden nce bebeğinizi dik olarak omuzunuzda tutarak sırtına hafif hafif vurup gazını ıkarabilirsiniz.İlk gn olduğu gibi ikinci ve nc gnlerde de birka kez bez değiştirebilirsiniz. Eğer bebeğiniz bu dnemde kilo kaybederse şaşırmayın. Hem bir gn iinde kirlettiği bez sayısı hem de bebeğinizin kilosu zamanla artacaktır.

Bu dnemde zellikle eğer ikinci ya da nc bebeğinizse; emzirme sırasına karnınızda kasılma hissedebilirsiniz. Bu bebeğinizin emmesinin st-salınımı refleksine yol atığını, ayrıca doğum sonrasında rahim kaslarının kasıldığını gsterir. Bu da kanamayı azaltır. Gerekirse ağrınızı azaltmak iin doktorunuzun nereceği bir ila kullanabilirsiniz. Bazı anneler de bebek emerken stn akımı nedeniyle gğslerde yanma ve dolgunluk hissedebilirler.

Bebeğiniz henz emmeyi yeni ğrendiği iin gğs ularında aşırı duyarlılık ve ağrı olabilir. Fakat bu genelde ilk haftanın sonunda kaybolacaktır. Eğer ağrınız devam eder ve gğ


TRKİYE OCUK NROLOJİSİ DERNEĞİ

Bu sitede yer alan tm bilgiler okuyucuya yararlı olabilmek amacıyla zenle hazırlanmıştır. Resimler, site iinde yer alan bilgiler ve bağlantılar nedeniyle hibir hukuki sorumluluk kabul edilmez. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız. Bu siteyi ziyaret etmekle bunları kabul etmiş sayılırsınız.

OCUK SAĞLIĞI ve HASTALIKLARI

Hazırlayanlar:

Dr.İnci Yıldırım, Hacettepe .Tıp Fakltesi ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı

Prof Dr. Banu Anlar, Hacettepe . Tıp Fakltesi ocuk Nrolojisi Blm banlar@hacettepe.edu.tr

Prof. Dr. Ferhunde ktem, Hacettepe . Tıp Fakltesi ocuk Ruh Sağlığı Anabilim Dalı

ocuk Gelişim-Eğitimi Uz. Birgl Ural Bayoğlu, Hacettepe . İhsan Doğramacı ocuk Hastanesi

Dr.Gknur Haliloğlu, Hacettepe .Tıp Fakltesi ocuk Nrolojisi Blm

SAĞLAM OCUK MUAYENESİ

İlk 1 yaş 1-2 yaş 2-3 yaş 3-4 yaş 5-6 yaş Okul ağı: 6-8 yaş 8-12 yaş Ergenlik dnemi

Gelişim (http://www.cnd.org.tr/aileler/cocukgel.htm)

BESLENME

SAĞLIKLI OCUĞUN GELİŞİMİ

DİŞ SAĞLIĞI

AYAKLAR

GRME

UYKU

DİSİPLİN

OCUĞUNUZUN DAVRANIŞLARI

TELEVİZYON

KREŞ-YUVA

TUVALET

SIK KARŞILAŞILAN ENFEKSİYONLAR AŞILAR ATEŞ

KONAK PİŞİK GAZ SANCISI SNNET KABIZLIK İSHAL İDRAR KAIRMA

OKUL BAŞARISI DİKKAT EKSİKLİĞİ ĞRENME GLĞ

OTİZM KEKEMELİK

BAZI SORULAR

BEBEĞE KİM BAKMALI?

ocuklar kk boyuttaki erişkinler değil, vcutları ve beyinleri sratle gelişen varlıklardır.

Yenidoğan bir bebek yaklaşık 3 kiloluk sevimli, tamamen size bağımlı bir canlı iken yaşamın ilk yılı