Pulsuz Dilekçe

PULSUZ DİLEKE
(Prof Dr Atalay Yrkoğlu)


Sevgili Anneceğim, Babacığım;

Btn duygu ve dşncelerimi dile getirebilseydim, size şunları sylemek isterdim:

Srekli bir byme ve değişme iindeyim. Sizin ocuğunuz olsam da sizden ayrı bir kişilik geliştiriyorum. Beni tanımaya ve anlamaya alışın.

Deneme ile ğrenirim. Bana ayak uydurmakta glk ekebilirsiniz. Oyunda, arkadaşlıkta ve uğraşlarımda zgrlk tanıyın. Beni her yerde, her zaman koruyup kollamayın. Davranışlarımın sonularını kendim grrsem daha iyi ğrenirim. Bırakın kendi işimi kendim greyim. Bydğm başka nasıl anlarım?

Bymeyi ok istiyorsam da ara sıra yaşımdan kk davranmaktan kendimi alamıyorum. Bunu nemsemeyin. Ama siz beni şımartmayın.Hep ocuk kalmak isterim sonra. Her istediğimi elde edemeyeceğimi biliyorum. Ancak siz verdike almadan edemiyorum. Bana yerli yersiz sz de vermeyin. Sznz tutmayınca sizlere gvenim azalıyor.

Bana kesin ve kararlı davranmaktan ekinmeyin. Yoldan saptığımı grnce beni sınırlayın. Koyduğunuz kurallar ve yasakların hepsini beğendiğimi syleyemem. Ancak,hi kısıtlanmayınca ne yapacağımı şaşırıyorum. Tutarsız davrandığınızı grnce hem bocalıyor, hem de bundan yararlanmadan edemiyorum.

ğtlerinizden ok, davranışlarınızdan etkilendiğimi unutmayın. Beni eğitirken
ara sıra yanlışlar yapabilirsiniz. Bunları abuk unuturum. Ancak birbirinize saygı ve sevginizin azaldığını grmek beni yaralar ve srekli tedirgin eder.

ok konuşup ok bağırmayın.Yksek sesle sylenenleri pek duymam. Yumuşak ve kesin szler bende daha iyi iz bırakır. "Ben senin yaşında iken..." diye başlayan sylevleri hep kulak ardına atarım.

Kk yanılgılarımı byk sumuş gibi başıma kakmayın. Bana yanılma payı bırakın. Beni, korkutup sindirerek, sululuk duygusu aşılayarak uslandırmaya alışmayın. Yaramazlıklarım iin beni kt ocukmuşum gibi yargılamayın.

Yanlış davranışım zerinde durup dzeltin. Ceza vermeden nce beni dinleyin. Suumu aşmadığı srece cezama katlanabilirim.

Beni dinleyin. ğrenmeye en yatkın olduğum anlar, soru sorduğum anlardır. Aıklamalarınız kısa ve zl olsun. Beni yeteneklerimin stnde işlere zorlamayın. Ama başarabileceğim işleri yapmamı bekleyin. Bana gvendiğinizi belli edin. Beni destekleyin; hi değilse abamı vn. Beni başkalarıyla karşılaştırmayın; umutsuzluğa kapılırım.

Benden yaşımın stnde olgunluk beklemeyin. Btn kuralları birden ğretmeye kalkmayın; bana sre tanıyın.Yzde yz drst davranmadığımı grnce rkmeyin. Beni kşeye sıkıştırmayın; yalana sığınmak zorunda kalırım. Sizi ok bunaltsam bile soğukkanlılığınızı yitirmeyin. Kızgınlığınızı haklı grebilirim, ama beni aşağılamayın.Hele başkalarının yanında onurumu kırmayın. Unutmayın ki ben de sizi yabancıların nnda g durumlara dşrebilirim.

Bana haksızlık ettiğinizi anlayınca aıklamaktan ekinmeyin.zr dileyişiniz size olan sevgimi azaltmaz; tersine, beni size daha ok yaklaştırır. Aslında ben sizleri olduğunuzdan daha iyi ve daha değerli gryorum. Bana kendinizi yanılmaz ve erişilmez gstermeye abalamayın. Yanıldığınızı grnce zntm byk olur.

Biliyorum, ara sıra sizi zyor, belki de dş kırıklığına uğratıyorum. Bana verdikleriniz yanında benden istediklerinizin ok olmadığını da biliyorum. Yukarıda sıraladığım istekler size ok geldiyse bir oğundan vazgeebilirim; yeter ki beni ben olarak seveceğinize olan inancım sarsılmasın.

Benden "rnek ocuk" olmamı istemezseniz, ben de sizden kusursuz ana-baba olmanızı beklemem. Sevecen ve anlayışlı olmanız bana yeter.

Sizin ocuğunuz olarak doğmak elimde değildi. Ama seme hakkım olsaydı, sizden başka kimsenin ocuğu olmak istemezdim.


Sevgiler
ocuğunuz